Jak správě vybrat pneumatiky

Obecně tipy jak vybrat správné pneumatiky?


Každý motorista si klade otázku jak vybrat ty správné pneumatiky pro co nejlepší jízdní vlastnosti, bezpečnost a za přijatelnou cenu. Tedy, jak získat maximální poměr ceny a užitné hodnoty.

Při výběru letních či zimních pneumatik, je vždy dobré zvážit řadu aspektů. Často pomůže osobní zkušenost kvalifikovaných odborníků, výsledky testů či doporučení dobrého známého.

Není vždy ideální orientovat se pouze podle ceny pneumatik. Vysoká cena vždy nezajišťuje nejlepší užitnou hodnotu právě pro Váš typ vozu a potřeby. Naopak levná pneumatika může mít o tolik horší jízdní vlastnosti, nebo kratší životnost, delší brzdnou dráhu, či zvyšovat spotřebu vašeho vozu, že brzy po nákupu litujete vynaložených financí.

Poradíme Vám, zastavte se osobně v naší provozovně v Soběslavi nebo zavolejte na T: 381 521 094.

Naše tipy jak vybrat ty správné pneumatiky:

1. Nejprve si při výběru nových letních nebo zimních pneumatik ověřte povolený rozměr pro vaše vozidlo, dle jeho motorizace a typu. Tento údaj najdete ve vašem velkém technickém průkazu (TP) nebo Vám jej sdělíme přímo v naší provozovně. Jako autorizovaný prodejce a partner vozů Škoda máme kompletní přehled o technických doporučeních schválených výrobcem Škoda Auto a.s.

2. Údaje v TP bývají ve tvaru: 195/65 R15 - první číslice značí šířku pneumatiky, druhá číslice za lomítkem znamená profil pneumatiky v procentech, třetí údaj znamená průměr pneumatiky v palcích. Dále se u pneumatik uvádí rychlostní index a nosnost. I tyto údaje najdete ve velkém TP.

3. Při výběru, dle výsledků testů pneumatik, je dobré volit z nabídky renomovaných výrobců. Letní či zimní pneumatiky prodávané v supermarketech, nebo ty nejlevnější na trhu, obvykle vykazují nízkou kvalitu, podstatně kratší životnost a vyšší spotřebu paliva vozu. Nehledě na jízdní vlastnosti takových pneumatik a na jejich sníženou bezpečnost při jízdě. Zejména v kritických situacích jako je prudké brždění nebo vyhýbací manévr oceníte dobré vlastnosti své pneumatiky. Kvalitní pneumatiky mají propracovaný systém odvodu vody z pneumatik, tím pádem nehrozí, že za mokra se pod nimi vytvoří film a vaše auto tak ztratí přilnavost. V rámci naší nabídky Vám nabídneme pneumatiky, které s tímto problém nemají.

4. Pneumatiky mají zásadní vliv na vaši bezpečnost, proto doporučujeme výběr nepodcenit. Raději si připlaťte několik stokorun, které už při živostnosti pneumatik nehrají tak podstatnou roli. A budete mít jistotu, že jste pro bezpečnost svou i svých nejbližších udělali maximum. Pokud si vyberete z naší doporučené nabídky určitě chybu neuděláte. Prodáváme pneumatiky renomovaných výrobců s ohledem na doporučení výrobce ŠKODA AUTO.

5. Přezutí a vyvážení v renomovaném či autorizovaném servisu. Zajištujeme kompletní služby a kvalitní zázemí, vaše kola zkontrolujeme, umyjeme, vyvážíme, přezujeme nebo provedeme výměnu za kompletní kola s diskem. V případě potřeby předpisově uschováme vaše kola po dobu sezony, kdy budete jezdit na jiných a připravíme je na další použití.

6. Dbáme i na správné natlakování. I špatný tlak pneumatik má vliv na jejich opotřebení, můžou vznikat deformity a to může způsobit zkrácení životnosti až o 50%. Podhuštění způsobuje nadměrné ojíždění ramenních částí pneumatiky. Naopak přehuštění způsobuje opotřebení ve střední části běhounu.
Stejně tak má tlak v pneumatikách vliv na bezpečnost jízdy a komfort ovládání vozu (riziko aquaplainingu, stabilita v zatáčkách, brzdná dráha). Nevhodné natlakování však pocítíte i na své peněžence, podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu paliva až o 6%.

7. Tlak v létě a v zimě. Při kontrole tlaku je důležité brát v potaz, že se mění v závislosti na teplotě vzduchu. Ideální vzduch pro kontrolu tlaku v pneumatikách je 20 stupňů. Čím je chladněji tím je tlak nižší, čím je tepleji tím se tlak v pneumatikách zvyšuje.


Pokud váháte, jak vybrat správný a vhodný typ nebo tápete v jejich množství, které na internetu najdete. Zavolejte nebo se zastavte přímo v našem servisu. Rádi Vám pomůžeme zodpovědět Vaše dotazy a najdeme vhodná řešení. T: 381 521 094, 521 357. Každý den jsme Vám k dispozici od 7 do 17 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin.

 -
 -
 -
 -